Спортско риболовно друштво (С.Р.Д.) Билећа из Билеће основано је 1996 године а тренутно броји 120 чланова.
СРД Билећа газдује водама Билећког језера и ријеке Вриоке (Вријеке). У водама којим газдује, заступљене су следеће рибље врсте:
Билећко језеро - сом, шаран голић и шаран љускар, амур, тостолобик-сиви, језерска пастрмка, калифорнијска пастрмка, поточна пастрмка, клен, стругач, златни карас, бабушка, деверика, црвенперка, бодорка олотица, гаовица, гргеч, сунчаница, зеленка, амерички сомић.
Вриока (Вријека) - гаовица,поточна пастрмка и калифорнијска пастрмка.
Цијена годишње дозволе за сениоре износи 70км, за јуниоре и жене 35, за пензионере 25, за РВИ 15км.
Друштво, такође, издаје дневне туристичке, седмичне, мјесечне и тромјесечне дозволе а цијене су следеће:
-дневна дозвола за стране туристе је 30.
-дневна дозвола за чланове С.Р.Д. из Федерације БиХ је 10км.
-седмична туристичка дозвола је 50км.
-мјесечна туристичка дозвола је 70км.
-тромјесечна туристичка дозвола је 100км.
Начин дозвољеног риболова је у потпуности у складу са Законом о слатководном риболову. Дозвиљени су сви видови спортског риболова.
Дозвољен је риболов са максимално 6 удица у води, риболов на језеру је дозвољен и ноћи али без употребе чамца.
Количина дозвољеног једнодневног улова је пет (5) пастрмки дневно, четири (4) сома, амура највише 3 на годишњем нивоу.
У случају улова разних врста рибе максималан улов је увјек пет (5) кг.
Минималне дозвољене мјере улова су за пастрмку (поточну, калифорнијску и језерску) 25цм., шарана и клена 30цм, плотицу 18цм, сом 60цм.
Билећко језеро је познато и по капиталним уловима сома од 82.кг., 74.кг, 56кг, 52.кг итд., шарана од 29.кг.,24.кг.,19.кг., пастрмке калифорнијске од 16.кг.,12.кг., 9.кг. и већи број примјерака од 2 до 5 килограма, амура од 22.кг., 20.кг., 19.кг., 18.кг., и других врста.
Билећко језеро
Билећко језеро је највећа акумулација на простору бивше Југославија. Простире се између Билеће и Требиња и захвата површину од око 33км², а на његовом најдубљем дјелу дубина воде износи 102 метра. Настало је преграђивањем ријеке Требишњице браном Гранчево. Укупна запремина воде износи око 1,3 милијарде матара кубних воде.
У језеру се налази око двадесетак извора из којих се напаја Билећко језеро од којих су најпознатији извор Око који се налази у реону Кулетина и извор Нокшићко врело у реону Млини. На језеру има доста атрактивних терена за риболов од којих су најпознатији Паник, Орах, Мируше (шарански терен), Видиковац, Чепелица и други. На Билећком језеру сваке године се организује Тројчидански куп (лов удицом на пловак) и веће традиционалну сомовијаду.
Ријека Вријека (Вриока)
Ријека Вријека која протиче кроз Дабарско поље, вјероватно је једна од ријетких европских ријека на чијем се цјелокупном току и у суво доба човјек без бојазности може напити здраве хладне и свјеже воде.
Истина да је њен ток од извора до ушћа у јаму Поникву у којој понире дуг само два и по километра, али то не умањује особеност херцеговачке љепотице.
Вријека данас врви од живота али није тако увјек било за вријеме протеклог рата - нити се знало ко лови ни чим лови. Бацали су бомбе и друге експлозивне направе док сву рибу нису потаманили, побили видре и остале животиње које су затицали око ријеке, истријебили су ракове и све друго што су стигли. Вриједни риболовци из Билеће, на челу са секретаром Драганом Илићем, одмах после завршетка рата, засукали су рукаве порибљавали, узгајали и чували ријеку. Данас је Вријека као ријетко која друга ријека богата рибљим врстама поточном и калифирнијском пастрмком, а због обиља хране риба у Вријеци напредује као ријетко гдје друго. До рата на тој ријеци ловљени су примјерци поточне пастрмке и до 10 килограма, а најтежа је била 12,5 килограма.
У рату је риба унакажена, али због великог годишњег прираста, већ се могу наћи примјерци од 5 до 7 килограма.
Са рибом се се вратиле и видре и сада их ива око двадесетак. Вријека је интересантна и по риби званој гаовица - то је ситна и веома укусна риба која излази из јама и паћина нарочито у прољеће и јесен. Наука је до сад регистровала само 6 врста гаовице у цијелом свијету а од њих 3 су са простора источне Херцеговине. Ријеч је о Гатачкој гаовици, поповској гаовици и требињској гаовици, како си им и званични називи.
Гаовице у доњем току има током цијеле године која је и основна храна пастрмке из Вријеке. На Вијеку су долазили разни ихтихолози и испитивали гаовицу да би писали научне радове и рекли како ова мала ријека представља благо Херцеговине за које већина људи није ни свјесна.
Риболовни режим се строго поштује, ријека се чува свакодневно од стране риболовног друштва из Билеће а чувању помажу и мјештани који сваку сумљиву активност пријаве одмах рибочувару, који је такође мјештатнин јер знају како је изгледала Вијека без живота за вијеме протеклог рата.
Пастрмка се лови само на вјестачке мамце (мишице, леприрске варалице) и дозвољено је одношење смо једног примјерка у мјери а присуство рибочувара је стално. Секретар удружења Илић Драган.
Адреса: Краља Александра б.б., Билећа
Телефон: 059-374-018